Tytuł projektu

Dołącz do akcji „Narodowa Lekcja o Samorządzie Terytorialnym”!

Jeśli jesteś nauczycielem, bibliotekarzem, edukatorem, animatorem lub działaczem społecznym i chciałbyś/chciałabyś uczcić 27 maja 2020 – dzień, w którym przypada 30-ta rocznica pierwszych wolnych wyborów do samorządów – ZGŁOŚ SIĘ do nas. Skorzystaj z nieodpłatnego pakietu edukacyjnego „Narodowa Lekcja o Samorządzie Terytorialnym” i przeprowadź na ich podstawie lekcję, spotkanie, warsztaty lub zajęcia online. Zgłoś projekt, a my opublikujemy informacje o twoim wydarzeniu na stronie www.roksamorzadnosci.pl!

Samorządy lokalne tworzymy my wszyscy, jako obywatelki i obywatele naszych gmin, miast, powiatów i województw. Wybierając władze samorządowe powierzamy im istotną część odpowiedzialności za naszą „małą ojczyznę”. Świętowana w tym roku 30-ta rocznica pierwszych wolnych wyborów samorządowych to moment, w którym o samorządzie powinniśmy mówić, dyskutować i uczyć. Dlatego Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego przygotowała pakiet edukacyjny „Narodowa lekcja o samorządzie terytorialnym”. Pakiet ma na celu nie tylko propagowanie idei samorządności terytorialnej, ale przede wszystkim wyposażenie nie tylko młodzieży w rzetelną wiedzę dotyczącą samorządności i tym samym kształcenie świadomych, aktywnych obywateli.

Pakiet edukacyjny zawiera sześć scenariuszy, które dotyczą praktycznego wymiaru samorządności terytorialnej, czyli finansów samorządów i podziału kompetencji między samorząd a władze centralne oraz roli samorządu w systemie edukacji, ochrony środowiska czy planowaniu przestrzeni. Oddzielny scenariusz poświęciliśmy partycypacji społecznej, czyli metodom współdecydowania przez obywatelki i obywateli o kluczowych sprawach ich „małych ojczyzn”. Bogaty wybór ciekawych źródeł (wykresy, formularze, teksty, krótkie fragmenty aktów prawnych, gry, filmy) pozwoli uatrakcyjnić zajęcia i stanowi świetny punkt wyjścia do debat i dyskusji na ważne tematy dla społeczności loklanych. 

Mamy nadzieję, że proponowany pakiet edukacyjny zainspiruje do działania Ciebie i Twoją organizację. Czekamy na Twoje zgłoszenie!

Zgłoś się do akcji już teraz!

Pakiet edukacyjny Narodowa Lekcja o Samorządzie Terytorialnym znajdziesz tutaj lub w zakładce „Baza wiedzy”.